Materiałów o Symbianie jak i programowaniu w tym systemie jest mnóstwo. Niestety w zdecydowanej większości są to materiały anglojęzyczne, a z tego względu początek zabawy w tworzeniu aplikacji na Symbiana może być bardzo trudny dla osób, które wcześniej nie miały styczności z anglojęzyczną nomenklaturą stosowaną w tego typu publikacjach. Jest to pierwszy powód, dla którego chciałbym wzbogacić rodaków o minimalną pomoc, mając nadzieję że kolejne wpisy się choć trochę przydadzą 😉 Drugim powodem jest moja praca inżynierska, której podstawą jest właśnie aplikacja na urządzenia mobilne, które działają pod kontrolą systemu Symbian. Może w którymś z kolejnych wpisów napiszę coś więcej na ten temat, a teraz przejdźmy do sedna. Albo – jak to zwykle bywa – do historii 🙂

Krótka historia

Symbian powstał w roku 1998 jako ewolucja systemu EPOC, oryginalnie tworzonego przez firmę Psion. Nokia oraz Ericsson wraz z w/w firmą są uznawani za rodziców tego systemu. Kolejnymi firmami, które dołączyły do spółki są: Panasonic (1999), Samsung (2002), Siemens (2002) oraz Sony Ericsson (2001). Również i Motorola (1998) znalazła się w spółce, chociaż po pewnym czasie zrezygnowała z udziałów. Według danych Nokia obecne udziały przedstawiają się następująco:

  1. Nokia – 47.9%
  2. Ericsson – 15.6%
  3. Sony Ericsson – 13.1%
  4. Panasonic – 10.5%
  5. Siemens – 8.4%
  6. Samsung – 4.5%

Symbian OS

Symbian OS został zaprojektowany aby działać na małych, przenośnych, zasilanych bateryjnie urządzeniach, posiadających 32-bitowe jednostki CPU, taktowane niskimi częstotliwościami. Dzisiejsze systemy działają na architekturach XScale, ARM9 oraz ARM11, natomiast starsze urządzenia napędzane są przez ARM7. System operacyjny jest zapisany w pamięci ROM. Nie zagłębiając się w szczegóły techniczne samego systemu operacyjnego (jednak czasami będzie trzeba) przejdźmy do drugiej części…

Symbian C++

Termin Symbian C++ odnosi się do specyficznej odmiany języka C++, wraz z towarzyszącymi mu Frameworkami używanymi przez Symbiana. Symbian C++ znacząco różni się od powszechniejszego C++, a różnice te mogą wynikać z platform, na które wskazują obydwa języki, jak również i doświadczenia z przeszłości (Symbian jest przecież kontynuacją systemu operacyjnego EPOC firmy Psion, którego pierwsze wersje powstały w latach 80.). Więc osoby które przypuszczały że różnice będą niewielkie lub ich nie będzie wcale na pewno się rozczarowały. Największym chyba odstępstwem (moim zdaniem) jest zupełnie inny mechanizm wyjątków. Wkrótce więcej o tym.

Posłowie

Części moich wpisów będą luźnymi tłumaczeniami różnych książek, z którymi miałem okazję się zapoznać, a także informacjami znalezionymi w Sieci. Lista książek, tudzież publikacji, które wpadły w moje ręce:

  • Symbian OS Basics
  • Developing Software for Symbian OS
  • Symbian OS C++ for Mobile Phones
  • The Symbian OS Architecture Sourcebook
  • Developing Series 60 Applications: A Guide for Symbian OS C++ Developers
  • Programming for the Series 60 Platform and Symbian OS
  • Smartphone Operating System Concepts with Symbian OS
  • Symbian OS Communications Programming
  • Carbide.C++: Introductory White Paper

Do zobaczenia w następnej części…